CHP İLÇE BAŞKANI’NDAN İKİ ÖNEMLİ ÖNERİ

CHP İLÇE BAŞKANI’NDAN İKİ ÖNEMLİ ÖNERİ

14 Eylül Salı günü yazılı bir basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, ilçeye bağlı bazı okullarda birkaç öğrencinin virüse yakalanmasının halkta endişe yarattığını; ancak iki gündür Milli Eğitim camiasının ve mülkî idarenin aydınlatıcı bir açıklama yapmadıklarını ifade etti.

Dünyanın iki yıla yakın bir zamandır Covid-19 ile mücadele ettiğini ve Türkiye’nin de bu mücadelenin tam merkezinde olduğunu kaydeden Ertuğrul, çocuklarımızın sekteye uğrayan eğitimlerinden kaygılı olduklarının altını çizerek; “Aylarca okullarından ve öğretmenlerinden uzak kalan çocuklarımızın ders bilgilerini yeterli derecede alamamaları, bir neslin tahsil hayatını olumsuz yönde etkileyebilecek bir durum yarattı.”, dedi.

2021-22 Eğitim-Öğretim Dönemi’nin yüz yüze eğitimle başlamasına rağmen ülkemizin birçok değerli bilim adamının, Covid-19 virüsünün bulaşma riskine karşı çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin tam korunmalarının zor olacağını, kalabalık okul ve sınıf ortamlarında salgının birçok kişiye bulaşabilme olasılığının yüksek olduğunu ifade etmelerine ve gerekli uyarıları yapmalarına rağmen, yüz yüze eğitim konusundaki ısrar sürdürüldüğünü belirten Ertuğrul şu görüşleri paylaştı:

“Okullarımızın bu salgın tehdidine karşı hazır olup olmadığı konusunda bilinmezlerle yüzleşmek zorunda kaldık. Yüzlerce öğrenci ve onlarca öğretmenin bir arada zaman geçirecekleri okullarda tek bir öğrencinin ya da öğretmenin virüse yakalanması demek, o öğrenci veya öğretmenlerin ailelerinin, hatta yaşadıkları yerleşkelerdeki insanların tehdit altına girmesi anlamına geliyordu. Diğer yandan, evlerindeki aile bireylerinden virüs kapabilecek ve taşıyıcı olabilecek öğrenci veya öğretmenlerin, bu virüsü okullarında daha fazla kişiye yayma olasılığı da hepimizi korkutuyordu.

Eğitim-öğretim döneminin henüz ikinci haftasına girilirken ilçemizdeki bazı okullarda virüse yakalanmış kişiler olduğu tespit edildi. Testleri pozitif çıkan öğrencilerin sınıfları kapatılıp karantinaya alınırken okullarında tedbirler artırıldı. Ancak okullarımızda pozitif vakaların görülmesi, birkaç haftadır bizleri rahatsız eden endişelerimizi arttırdı.

Daha da kötüsü, kenti yöneten mülki idarecilerin ve milli eğitim camiası sorumluları sessizliğe büründüler.

İlçe halkı olarak, durumun boyutları ve geleceğe nasıl sirayet edebileceği gibi önemli konularda derhal ve net açıklamalar bekliyoruz.

Huzursuzluğa son verilmesini istiyoruz.”

Açıklamasında çocuklarımızı ve öğretmenlerimizi korumak ve virüsü okullarımızdan uzak tutmak için iki temel önerileri olduğunu da ifade eden CHP İlçe Başkanı, bu önerileri de şöyle özetledi:

“En kısa zamanda testlerde hızlı kit kullanımına geçilmelidir. Diğer ülkelerde yaygın olarak kullanılan bu kitler, PCR testine göre hem maliyeti daha düşük hem de yarım saat gibi kısa bir sürede sonuç vermektedir.

Her okulda öğretmen ve öğrencilerimize ücretsiz olarak haftada iki gün tarama yapılmalıdır.

Bu beladan sağduyulu düşünerek ve gerekli adımları zamanında atarak kurtulabiliriz.”

Yorum Yap