Süslü kadınlar, süslü bisikletleri ile pedal çevirdi

Süslü kadınlar, süslü bisikletleri ile pedal çevirdi

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' gerçekleştirildi. Süslü Kadınlar süslü bisikletleriyle trafikte bisiklet farkındalığı için topuklu ayakkabıları ile pedal çevirdi.

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü etkinlikleri kapsamında İzmir 'de 2013 yılında başlayan 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' bugün 30 ülke 150 şehirde eş zamanlı olarak düzenlendi. Çaycuma’da 4’ncüsü düzenlenen etkinliğe süslü kadınlar şık kıyafetleri, topuklu ayakkabıları, balon ve çiçeklerle süsledikleri bisikletleriyle Çaycuma sokaklarında tur attı. Öğretmenler Evi önünden başlayan tur, Seka caddesinde devam ederek Yaşam Park’ta son buldu.

 

Etkinlik hakkında bilgi veren Çaycuma Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Pelin Kocaağa, “Her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde onlarca şehirde binlerce katılımla gerçekleşen süslü kadınlar bisiklet turunun 4’ncükez Çaycuma’da gerçekleşiyor. Kamusal alanda hak talep edilmesinin anahtarıdır. Bisiklete binmek kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle iletişime geçmesinin mükemmel bir yoludur. Otomobilsiz Pazar istiyoruz, toplumda görünür olmak, kadının bisiklete binebilmesi ve bisikletin bir ulaşım aracı haline gelmesini istiyoruz” diyerek topuklu ayakkabıları ile turlarını gerçekleştirdiler.

Etkinliğe katılan süslü kadınlardan Ezgi Ustaoğlu; "Kadınlar her alanda çok başarılı olabilirler isterlerse ve bugün daha sonrasında bunların tekrarlanmasını isterim. Sadece bugün de kalmasın dünya olarak değil de Çaycuma olarak da bu süreklilik getirebiliriz.Kadının elinin değdiği herşey güzelleşir. Biz her türlü organizasyonda olmaktan gurur duyuyoruz. Bugün bir farkındalık günü onun için örnek olmak çok önemli. Kadın isterse her şeyi başarabilir."

Etkinliğe katılan Berna Yıldırım Yiğit ise tüm Çaycumalı kadınları süslü bisikletleriyle her sene tura katılmasını isteyerek ; “Böyle bir etkinliğe katıldığım için çok mutluyum ve Pelin arkadaşımıza çok teşekkür ediyorum. Böyle bir etkinliğin Türkiye'nin öncülüğünde olması çok güzel bir şey. Bisiklete herkesin binebildiği, hatta en süslü halimizle binilebildiğini gösterdiğimiz bir etkinlik oldu. Kadın demek, dünya demek. Bunu hiçbir zaman unutmayalım. Kadın varsa biz varız, hepimiz varız. O yüzden kadınlarımızı el üstünde tutmamız gerekiyor. Bizi bugünlere getiren tüm kadınlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turuna katılan Yonca Girgin ise; “ Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Çaycuma'da 4 sene önce başladı. İlk etkinliğe katıldığımız zamandan beri çok beğendik. Kadınların, süslenip, püslenip Çaycuma’mızda turlamaları insanların da ilgisini çekti. Bu bizide çok mutlu etti. Çaycumalı kadınlar süslü bisikletleriyle her sene tura katılmasını diliyorum” dedi.

Haber Fotoğrafları
Yorum Yap