Geri Dönüşüm Nedir?

Geri Dönüşüm Nedir?

Geri dönüşüm: atıl duruma geçen çeşitli atıkların sosyal projeler veya hurdacılar vasıtasıyla toplanması, ayrıştırılması ve tekrardan kullanılabilir hâle getirilmesidir. Bu işlemlerin tümü geri dönüşüm sürecini tanımlarken, geri dönüştürülen hurdalar ve ürünler tekrardan üretim sürecine dahil edilmiş olur.

Geri dönüşümün tanımını böyle yaparken aynı zamanda ülkemizde en ve dünyada en çok önem verilmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Bu içerikte neler var?

Geri Dönüşümün Önemi Nedir?

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Sıkça Sorulan Sorular Nedir?

Geri dönüşümün önemi nedir?

Geri dönüşümün önemine değinecek olursak, birçok öneminin yanı sıra artık günümüzde bir zorunluluktur. Başlıca; iklim değişikliklerini en aza indirmek, ekonomik anlamda etkisini görmek, doğal yaşamı ve sınırlı olan enerji kaynaklarını korumak için bir gereklidir.

Atmosferde ki karbondioksit oranı 1880 yılında yaklaşık olarak 291 ppm değerindeyken, 2019 yılında bu değer 412 ppm olmuştur. Feci iklim değişikliklerinin önüne geçmek için ise bu değerin 450 ppm’ i aşmaması gerekiyor.

Bu değeri dengede tutmak için ise geri dönüşüme gereken önemi verip, ham madde ihtiyacını geri dönüşüm süreçlerinden karşılayarak enerji tasarrufu sağlamaktır.

Hurdacılık sektörü ise tam olarak bu tasarrufun üzerinde duran bir sektördür. Hurdacılar tarafından satın alınan ürünler hurda merkezlerinde biriktirilerek ayrıştırılmaktadır. Daha sonrasında ayrıştırılan bu hurdalar geri dönüşüm merkezlerine gönderilir ve geri dönüştürülürler.

Sağlanan bu enerji tasarrufu ise daha az sera gazı salınımı demektir. Sınırlı olan doğal kaynakların daha verimli kullanılması ve doğal yaşamın bozulmaması demektir.

Geri dönüşüm nasıl yapılır?

Geri dönüşümü yapılan tüm malzemeler çeşitli şekillerde toplanır ve türlerine göre ayrıştırılırlar. Bu toplama ve ayrıştırma işlemi ise hurdacılar aracılığı ile veya geri dönüşüm projeleri ile yapılır. Daha sonra geri dönüştürülecek malzemenin cinsine göre geri dönüşüm merkezlerine gönderilirler.

Bu malzemeler ise geri dönüşüm merkezlerinde bir takım işlemlere tabii tutulurlar. Bu işlemler sonucunda ise atıl durumda ki malzemeler geri dönüştürülüp tekrardan ham madde olarak piyasaya sürülür.

Geri dönüşüm projeleri kapsamında birçok atık geri dönüştürülerek toprağa karışıp çöp olması önlenmektedir. Dünya genelinde geri dönüşüm sektörü 2017 yılında 265 milyar dolar değerindeyken, 2024 yılında bu değerin 377 milyar dolara çıkması beklenmektedir.

Türkiye’de ise yıllık olarak yaklaşık 25 milyon ton evsel atık, 100 bin ton tıbbi atık 530 bin ton e-atık ve 1.2 milyon ton endüstriyel atık ortaya çıkıyor. Bu atıkların ise %43‘ünü kağıtlar, %27’sini plastikler, %12’sini cam ve %4’ünü ise hurda metaller oluşturmaktadır.

Geri Dönüşüm Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 Geri dönüşümün faydaları nedir?

Geri dönüşümün maddeler halinde faydalarını sıralayacak olursak bunlar;

Doğal Kaynakların Korunması

Ekosistemlerin ve Vahşi Yaşamın Korunması

Ham Madde Talebinin Azaltılması

Enerji Tasarrufu Sağlar

İstihdam Sağlanması

Olarak sıralayabiliriz.

Geri Dönüşüm Malzemeleri Nelerdir?

Cam

Kağıt

Alüminyum

Plastik

Piller

Motor yağı

Akümülatörler

Beton

Organik atıklar

Elektronik atıklar

Demir

Tekstil

Ahşap

Metal

Solvent Bazlı Atıklar

Atık Malzemelerde Yapılan Eşyalar Neler?

Geri dönüşümden neler yapılır mı diyorsunuz? Atık malzemelerden yapılan eşyalar için ise çeşitli internet sitelerinde sayısız proje ve fikir bulunmaktadır. Birçok kişi tarafından eskiyen ve atılmaya yüz tutan eşyaların geri dönüşümü yapılır ve bu konuda nasıl yapılır videoları ile Youtube eşsiz bir kaynaktır.

Bu kaynak sayesinde geri dönüşüm örneklerine ilginç videolar ile göz atabilirsiniz. Yapımı kolay geri dönüşüm projeleri sayesinde atıl duruma geçen ürünleri çöpe atmak yerine geri dönüşümünü sağlayarak tekrar kullanılabilir hâle getirebilirsiniz.

Haber Fotoğrafları
Yorum Yap